Czyste pudło

 

Siedzę sobie spokojnie wieczorem w domu czytając książkę słowacką „Plemena polovnickich psow” ("Rasy psów myśliwskich").

Za oknem księżyc świeci na całego – ciekawe co z tego będzie... I jak na zamówienie zadzwonił telefon.

 

W słuchawce tradycyjnie: „Darz Bór kolego, strzelałem do dzika – pomożesz?”. Umawiamy się na następny dzień. Pojechałem rano, niedaleko - jakieś 15km. Na miejscu czekał na mnie starszy myśliwy, który zaprowadził mnie pod ambonę.

 

„Dziki przyszły po 22:00 – locha z warchlakami, wybrałem jednego z nich i strzeliłem z kalibru .308W. Strzał na „blat” z odległości 20m, z ambony, z przyspiesznikiem. Zaczekałem 15 min i poszedłem sprawdzić. Na miejscu nic – brak farby, ścinki – zupełnie nic!”

 

Wziąłem ze sobą Rubiego - młodego gończego polskiego z mojej hodowli, który jest własnością mojego kolegi Romana. Psa odłożyłem i poszedłem sprawdzić zestrzał. Farby nie było, ścinki również. Tropów mnóstwo. Wreszcie znalazłem ślad kuli, a po chwili również zdeformowany pocisk. „Jednak pudło, bywa i tak” - powiedziałem do myśliwego. Rozmawialiśmy chwilę, ale jednak coś mi nie dawało spokoju. Przypiąłem Rubiemu otok i zaczęliśmy pracę. Przez 5 minut pies kręcił się bez przekonania, ale po chwili podjął trop.

Myślałem, że młody pies szedł po tropie watahy. Po 100 metrach odpiąłem otok od obroży. Rubi odszedł na 150 metrów i zatrzymał się w klasycznej stójce! „Co jest?!”– pomyślałem.  Podszedłem i zobaczyłem dziczka – Rubi zaczął go oszczekiwać. Pochwaliłem psa i zacząłem przyglądać się zwierzowi. Kula przeszła dołem – spóźniona komora, tłuszcz zatkał oba otwory wlotowy i wylotowy.

 

Jaki z tego wniosek? Sprawdzajmy każdy strzał, tak jak to robią Niemcy, ponieważ skala problemu niepodniesionych postrzałków jest ogromna. Na pewno większa niż oficjalne 10%.

 

Edward Hałdysz